Квиз

 • Чиј парламент го носи името Alting

  • 01. Остров Ман
  • 02. Исланд
  • 03. Шкотска
  • 04. Северна Ирска
 • Главен град на Белорусија е?

  • 01. Рига
  • 02. Дољецк
  • 03. Казан
  • 04. Минск
 • Кој го освои светското првенство 1990 година во Италија?

  • 01. Западна Германија
  • 02. Италија
  • 03. Англија
  • 04. Бразил
 • Кој од понудените градови е најсеверно?

  • 01. Норвич
  • 02. Ливерпул
  • 03. Манчестер
  • 04. Лидс
 • Чиј Стадион во името нема “Олимписки”?

  • 01. СС Лацио
  • 02. Херта
  • 03. Лион
  • 04. Аек Атина
 • Кој тим игра на Weserstadion?

  • 01. Борусија Дортмунд
  • 02. Вердер Бремен
  • 03. Шалке 04
  • 04. Баерн Леверкузен
 • Која ситуација ги навеле САД да се приклучат на војната?

  • 01. Блитцкриг на Полска
  • 02. Холокауст
  • 03. Перл Харбур
  • 04. Нападот на Франција
 • Филмскиот хит Брејвхарт од 1995 година, со Мел Гибсон се снимал во која земја?

  • 01. САД
  • 02. Англија
  • 03. Шкотска
  • 04. Ирска
 • Во која земја на власт бил диктаторот Салазар?

  • 01. Чиле
  • 02. Источен Тимор
  • 03. Португал
  • 04. Бразил

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Напишано од zabavnomk

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитување…

0

Како да го заштитите вашиот паметен телефон од Хакери

Овака изгледа велосипед кој се движи по бранови