во

Google Play полн со опасни апликации

Gogle Play full of dangerous app

По се изгледа не можеме но и не смее така лесно да им веруваме на апликациите кои се наоѓаат на Google Play продавницата. Всушност, истражувањето кое го е спроведено за време од две години го покажа баш тоа. Универзитет во Сиднеј пронашол дури 2.040 штетни апликации на популарниот сервис за Android платформа..

Истражувањето анализирало преку милион апликации на Google Play продавницата. Порнајдени се голем број на лажни апликации, апликации кои барале пристап до голем број на важни податоци за корисникот, а интересно е тоа дека во тие апликации спаѓаат и некои популарните игри, меѓу кои се вбројуваат Hill Climb Racing или Temple Run. За успешно да анализираат толку голем број на апликации, истражувачите користеле метода на машинско учење.

Алгоритмите на тој начин пронашче дури 49.608 потенцијално опасни закани. Потоа со помош на VirusTotal софтверот дури 7.246 апликации се окарактеризирани како малициозни или штетни, додека 2.040 од истите апликации се окрактеризирани како лажни или високо ризични.

Интересно е дека и самиот Google реагирал, и експресно ги острани апликациите који во ова истражување се означени како опасни. Исто така, зголем е и бројот на одбиени апликации. Суспензијата на апликациите се зголеми за 66 посто, додека бројот на одбиени апликации поточно на оние на кои не им е дозволено да се појават на Google Play сервисот порасна за 55 посто.

Што мислите?

Напишано од zabavnomk

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитување…

0

Android и iOS корисниците на паметни телефони се предупредени за ‘Exodus’ malware вирусот

Избегнувајте Сончање и стрес