во

Напиток за чистење на белите дробови

Пушењето е причина за ракот на белите дробови во повеќе од 85 посто од случаевите, дури и да не сте склони кон овој порок, секојдневно вдишување на поприлично нечист воздух кој ги прља вашите бели дробови, па затоа на истите им е потребно и чистење. Овој напиток потикнува исфрлање на штетните хемиски супстанци  и катранот од белите дробови, правејки ги здрави.

Лукот е важен за превенција од сите врсти на рак, вклучувајки и рак на белите дробови. Ѓумбирот потикнува елиминација на токсините од белите дробови, а притоа и да го регулира дишењето, додека куркумата има одличен антибактериски својства, антивирусни својства и антисептички својства и на тој начин го намалува ризикот од појава на хронично воспаление, кој е еден од главните причини за различни врсти на рак.

За припрема на напитокот потребно ви е: 400 грама на кромид, 2 лажици куркума, 400 грама мед, 1 литар вида и 1 исецкан корен од џумбир.

Загрејте ја водата во шерпа до вриење, потоа уфрлете лук и ѓумбир и оставете повторно да зоврие. Додадете куркума, намалете ја температурата и варете додека половина од течноста не испари. Потоа уфрлете мед и варете додека медот целосно не се растопи. Процедете ја добиената смеса. Кога ќе се олади, држете ја во фрижидер и секое утро земајте по две лажица, на празен стомак.

Што мислите?

Напишано од zabavnomk

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитување…

0

Во борба против подуеноста: Народната медицина има решение

Android и iOS корисниците на паметни телефони се предупредени за ‘Exodus’ malware вирусот