во

Маска и крема од киви

Студените денови “претат” да го нарушат изгледот на кожата на вашето лице, бидејки тоа е прво на удар на ветер и на дожд. За да го заштитите, направете маска сами дома. Стручњаците препорачуваат основна состојка да биде Киви, бидејки содржи витамин Ц кој игра главна улога во синтеза на калогенот, а тој е заслужен за еластичноста на кожата.

Излупете едно киви, измешајте го во мискер или изгмечете го со вилушка. Осцедете го вишокот вода и додајте лажица мед. Маската нанесете ја на чисто лице и оставете да делува 20 минути. После тоа измијте го лицето со млака вода и ставете ноќна крема која исто така сте ја направиле сами. Во сад ставете три лаѓици свеж црн слез и четири лажици путер, потоа варете ги заедно на пареа се додека течноста не испари. Оладете ја кремата и додадете неколку капки исцедено киви. Маската ставајте ја еднаш неделно, а кремата можете да ја користити секоја вечер.

Што мислите?

Напишано од zabavnomk

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитување…

0

Кој и зошто го избегнува сексот

Време е за чизми